Augusztus 20-a van, ilyenkor a Kenyér az illendő, de azt hiszem a Kalács sem lehet utolsó (hiszen kenyérféle, csak sokkal gazdagabb hozzávalókból készül) ilyen nemes Ünnepen amely oly sok témát ölel körbe, egyike természetesen az Aratás vége, ilyenkor sül az Új Búzából az Új Kenyér.
Ezek a kalácsok -még- élesztősek, de szeretném kipróbálni a kovásszal készített, hosszabb kelesztésű változatot is. Izgalmasan hangzik. 🙂
Egy ideje nézegetem a kalács-képeket a Pinterest-ötlet oldalon, jobbnál jobb képek, érzések, idézetek vannak fenn. Nagyon szeretem az egyszerű, házias fotó beállításokat is, amik olyan…. természetesek, otthonosak. Az Otthonra emlékeztetnek, mindemellett szuper rusztikus is a rég(ebb)i világ, szerintem. 🙂
Kaptam még tavaly (?) Anyukámtól egy klassz könyvet, mely a Jászság ételeinek, jász emberek étkezési szokásait mutatja be. Szeretem olvasgatni. Ebből a könyvből van az alábbi kalács recept is, melyet már régen ki szerettem volna próbálni.
- 75 dkg liszt
- 7,5 dkg cukor
- 9 dkg vaj
- 3 tojás sárgája
- 6 dl tej
- 3 dkg élesztő
- 2 cl rum (vagy aroma)
- 1 csipet só
- reszelt citromhéj és vaníliás cukor ízlés szerint
- 1 csomag mazsola
Megjegyzésem még az elején: (1-3.)
- Egy kocka vaj 100 g, beletettem az egészet a 90 g Helyett. Ugyan mi baj lehet címszóval, plusz ,,nem akarom tologatni azt a 10 g vajat a hűtőben,,. 🙂
- Szinte folyt a tészta, ÍGY adtam még annyi lisztet hozzá, hogy egy szép, puha, formázható tésztát kapjak.
- Nem futtattam az élesztőt, hanem spontán dagasztottam a tésztát:
- Tojás, tej, élesztő elmorzsolva, és a rum aroma a dagasztócsészém aljába. Egy habverővel elkeverve.
- Kimértem a lisztet, a cukrot, a sót, a vaníliás cukrot, és ráreszeltem a citromhéjat, és beleszórtam a mazsolát. Elkevertem egy kanállal az egészet. Mehet a dagasztógép csészéjébe, és indulhat a dagasztás.
- Végül beledagasztottam a felkockázott puha vajat. Jól eldolgoztam a tésztában.
- Pihentettem a dagasztócsészében.
- Kb. 1 óra múlva kivettem egy habkártya segítségével lisztezett konyhapultra a tésztát, és kimértem az adagokat. A császár kalácskákat 125 grammra (123-128-ig) adtam fel, és felgömbölyítettem őket. A fonott kalácsokat már “hasra ütésre, de pontos adagokban” adtam ki. (Tehát 4 db császár kalácsformát, és 1 db 4-es fonatos kalácsot sütöttem ki, a maradék tésztából 3 db császárforma és 1 db 2-es fonatú kalács -formába téve- jött ki, EZEK utóbbiak még nyersen mentek is a fagyasztóba. 🙂 Milyen jó lesz ősszel elővenni őket… remélem sikerül ilyen klasszra kisütni majd, mert még sosem próbáltam fagyasztani nyers kelt tésztát… bízom benne. Majd meg lehet szórni dióval, cukorral….. jaj de jó lesz egy kakaóval, teával… 🙂 )
- Kiadás után pihentettem őket (még mindet), majd leformáztam a kis kalácsokat és a nagyobbakat is. Egy része tehát ÍGY ment a fagyasztóba.
- Felraktam őket sütőpapírral kibélelt tepsibe, és lekentem egy félig felvert tojással. Ismét kelesztettem, ezidő alatt előmelegíthetjük a sütőt.
- Sütés előtt még kaptak egy kenőtojás-réteget, s 2 kis formácskát leszórtam kristálycukorral.
- Mosolygósra sütöm kb. 175-178 fokon, egy hústűvel ellenőriztem hogy átsült-e.
Boldog Kenyérünnepet, Új Búzát, Szent István ünnepet, Aratás végét, ..és örömteli sütést kívánok Minden Embernek.
🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: