Régóta kerestem a -számomra- legjobb Mézeskalács-receptet. Kipróbáltam többfélét is, de valahogy nem volt az igazi egyik sem, mígnem a 4. recept bevált, s úgy tűnik nem is csak elsőre, mert a próba fél adag után egy kis idővel ismét bedagasztottam egy újabb fél adagot. Nem kőkemény, inkább amolyan omlósabb típus. Nekem ez volt a legfőbb szempont. S egy másik próbát is végeztem vele, ha már megvan a tökéletes recept: egy kis kanál gyümölcsdzsemet töltöttem két félbehajtott kör alakba. Kíváncsi voltam tölthető-e vagy kifolyik, netán kinyomja a NEM sütőlekvár a tészta oldalát, esetleg eláztatja s nem sül át az adott ponton. És az eredmény? Kérem szépen át is sült, és inkább megsült a töltelék a tésztában. Nem az a bolti töltött puszedli az igaz, de ez ugye más tészta, viszont hasonlóan finom, csak roppanósabb.
A töltött mézeskalács pedig állítólag egy Katharina Schraderin nevű mézeskalácsos-pék nő találmánya, még a középkori Németországból. Igen érdekes maga a történet, az ismert Grimm-mese Jancsi és Juliska az alap, csak kissé fordítva… Aki kíváncsi a bizarr történetre, rákereshet az interneten. 🙂
Nagyon tetszik még a rusztikus stílus, és a magvakkal kirakott, rátétes díszítés is. Csodálom a mézeskalácsos oldalakon az álomszép kézi díszeket-festményeket, cukorcsipkéket… nekem ehhez azt hiszem türelmem nem lenne, és valahogy a nem megszokott, az vonz mindig, az amiből inkább a kevesebb van… Amúgy Magyarországunkban is vannak sokan, akik külföldi oldalakat megszégyenítő művésziességgel alkotnak.
Itt az Ősz, és közelednek az Ünnepek. Aki szereti a mézeskalácsot, mézes-fűszeres tésztákat, Ők biztosan már most elkezdik készíteni a télies különlegességeket, készülvén a Varázslatra. Rá kell hangolódnunk a téli napokra, csillogó hideg éjszakákra. Alkossunk hát csodákat -nem csak Ünnepekre.
- 1 kg liszt
- 300 g vaj
- 300 g porcukor
- 250 ml méz
- 3 tojás
- 3 tk. szódabikarbóna
- 1 csom. mézeskalács fűszerkeverék (14 g)
Lisztet, szódabikarbónát elkeverem egy tálban. Egy másik tálban pedig az olvasztott vajat, porcukrot, mézet, tojást, és a mézes-fűszert keverem el. A két tál keverékeit összegyúrom, hogy szép, egyenletes tésztát kapjak. Frissentartó fóliába csomagolva pihentetem a hűtőben sütés előtt. (Hűtőzve akár hetekig is eláll a nyers tészta -IS.) Sütés előtt kiveszem a hűtőből hogy kicsit felmelegedjen, átgyúrom, majd kinyújtom kb fél centisre, tetszőleges formákkal kiszaggatom, vagy éles hegyes késsel kivágok egyéni alakzatokat, s előmelegített sütőben (kb. 175 fok) készre sütöm. Pillanatok alatt kisül, NEM LEHET OTTHAGYNI, szó szerint nézni kell kis széken ülve ahogy sül.
Ha sütés előtt tojás sárgájával megkenjük a kalácskákat szép fényt adhatunk nekik. 🙂
A kör alak melletti két félbehajtott kör a töltött.
Kellemes várakozást kívánok.
angyalgalushka
(egy Jász Lány)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: