angyalgalushka

Rozskovászos rozsos félbarna kenyér

Hát lehet ezt feladni? A kenyérsütést, kovászolást. 

Aki egyszer ráérez az ízére, izgalmára, az tuti nem tud szabadulni tőle. (Pedig bevallom sokszor próbáltam… s mégis itt van a Kenyér.) Ez a formás félbarna rozsos szépség is ily aggodalmak közepette ,,született,, , tudniillik tegnap, szombaton épp hamar tudtunk végezni a munkahelyen, így rohantam is haza, hogy még aznap ESTEFELÉ be tudjam dagasztani a ,,Mindennapit,,. Erre mi fogadott? A rozskovász (,,kovászmag,,) már épp kifulladóban, a megetetett kovász (a kenyérbe menő), pedig eléggé erőtlennek látszott. 

Így most az AKARAT dagasztott és kenyerezett helyettem: A kifulladófélben levő kovászmaggal és 1-2 kanállal a ,,kenyérbe menővel,, sebtiben összedobtam a tésztámat, majd pihentettem, és háromszor hajtogattam kb. 30 percenként. A harmadik hajtás utáni 30 perce után veknit formáztam, és a kenyeres vászonkámmal kibélelt, kilisztezett szakajtóban kelesztettem kb 2 órát még. (Legközelebb szerintem ki fogom próbálni hogy csak bedagasztom a tésztát, pihen, majd leformázom, szakajtóba téve kelesztem és úgy sütöm.) 🙂 S a szokásos módon sütöttem, s most belekezdenék a szokásos refrénembe: ,,tudom hogy minimum 240 fok kellene neki kezdetnek… de ez a sütő valószínűleg ezt nem bírja…. stb. …,, kb. 60 percet sült, 20-25 percnél lejjebb vettem a max hőfokot, és kivettem a vizes lábast. Kétszer meg is forgattam, mert eléggé ,,megkap,, a sütő hátulja. 

Amúgy mindent latba véve eddigi legszebbem, és az íze is nagyon természetes, finom. 🙂

  • 350 g langyos víz
  • 170 g rozskovász (RL 190-víz)
  • 350 g BL 112 és 150 g RL 90 lisztek
  • kb. 10 g só

Valóban megéri a ,,fáradozást,, ami inkább (már) csak annyiból áll hogy folyamatosan figyelni kell, míg az ember megtanulja, és rutinszerűen kenyerezik. 

Annak idején ez nem így volt, viszont szentebb is volt a Kenyér, de azt gondolom napjainkra kezdi visszafoglalni régi, megilletett helyét az életünkben és a szívünkben. 

🙂

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Kata Kosztolányi says: (előzmény @W. A. Lacky)

    Pont ezért jó otthon sütni, kovásszal. Régen falun is azzal csinálták. Ezeknek a kenyereknek nincs párja. Sokkal jobbak a Lipótinál is. Ezeket is lehet egy hétig enni, ha megfelelően vannak tárolva. De legtöbbször úgysem marad belőle olyan sokáig 🙂

  2. W. A. Lacky says:

    Bizonyára, de én maradnék a gyermekkori orosházi Szabó pék által gyártott, lisztért cserébe adott 6 kg-os fehérkenyérnél, amelyet egy héten át lehetett fogyasztani különösebb minőségromlás nélkül. Ez ma már csak álom, mivel pékek sincsenek már. Csak a trágyadomb látványpékség, amely ontja a légbetétes szemét pékárút. (Talán a Lipóti pékség parasztkenyere még megüti az “elmegy” kategóriát, de aztán sehol semmi.) Sajnálom… A mai gyerekek már nem is ismerik a “finom pékárú” fogalmát.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!